modzielną działalność zajmują się obsługą prawną przeróżnych ośrodków i osób. Jednym z takich ośrodków są uniwersytety. W uniwersytetach zatrudniane są osoby, z których każda posiada inną sytuację osobistą, w której rozwiązaniu mogą otrzymać pomoc ze strony prawników uczelnianych.
Jednocześnie władze uczelni podpisują różne kontrakty i w związku z tym czasami potrzebują zaczerpnąć opinii prawnej na ich temat. Z pomocy prawników mogą, w końcu, korzystać sami studenci, kiedy mają jakieś problemy związane zarówno z przebiegiem ich studiów, jak i sytuacją osobistą. Innego typu zadania wykonywane są przez prawników zatrudnionych w przedsiębiorstwach oraz ministerstwach państwowych.
Kontakty z ludźmi
Praca jako adwokat to przede wszystkim kontakt z ludźmi, nie tylko klientami, ale także osobami zatrudnionymi w różnych instytucjach, nie tylko tych państwowych. Dlatego dobry adwokat powinien mieć bardzo duże zdolności interpersonalne, może to ważyć nawet na jego skuteczności w wygrywaniu kolejnych spraw.
Co do kontaktów z klientami to zazwyczaj są to spotkania w cztery oczy, sam na sam z klientem. Do tego jeszcze stres związany z samą naturą pracy oraz walka o racje sowich klientów w sądzie podczas rozprawy wymagają dużej odporności na stres.
Aplikacja i studia
Studenci prawa mają trudniej niż ich koledzy z innych wydziałów i kierunków studiów. Prawnicy poza wymogiem ukończenia studiów, muszą jeszcze zrobić aplikację, która trwa w najlepszym wypadku 2 lata. Dokładny czas robienia aplikacji zależy od wybranej aplikacji: radcowska, sędziowska itp. Generalnie polega to na wykonywaniu czegoś w stylu praktyk, gdzie absolwenci prawa uczą się pracy w danym zawodzie, na przykład adwokata, czy radcy prawnego.
Pomijając sprawę aplikacji to same studia prawnicze to już niemałe wyzwanie. Trudnością dorównują kierunkom medycznym,a pod pewnymi względami je przewyższają. Ilość przepisów do zapamiętania jest zastraszająca, a wymagania znajomości prawa rzymskiego jest obowiązkowa. Podsumowując prawo to dość ciężka droga kariery.