kże reprezentacja klienta przed sądami i urzędami. Kancelarie prawne bardzo często nie posiadają z góry ustalonego cennika swoich usług, ponieważ każda sprawa prawna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego też wycena za świadczone usługi prawne jest wystawiana indywidualnie w zależności od rodzaju prowadzonej sprawy. Czynnikami, które mają wpływ na wycenę danej usługi są czas trwania oraz rodzaj sprawy prawnej, a także konieczność przygotowania odpowiednich materiałów. Niezależnie od tego, czy jest to udzielenie jednorazowej porady prawnej czy udzielanie stałej pomocy prawnej, ustalanie cen jest dopasowane do potrzeb klienta i rodzajów udzielanej pomocy prawnej. Wycena za sporządzanie czy opiniowanie dokumentów prawnych również jest uzależniona od rodzaju sprawy.
Jakie usługi oferuje radca prawny
Radca prawny jest jednym z tak zwanych zawodów prawniczych, posiada więc określony zakres usług, które może świadczyć. Posiadanie tytułu radcy prawnego wiąże się z możliwością wykonywania i pełnienia określonych obowiązków. Radca prawny może założyć własną kancelarię prawną, gdzie będzie mógł świadczyć usługi prawne klientom. Kancelaria prawna rady prawnego specjalizuje się w udzielaniu porad prawnych dotyczących konkretnych gałęzi prawa. Radca prawny jest określany wolnym zawodem zaufania publicznego, który zajmuje się ogólnie świadczeniem pomocy prawnej. Zadaniami radcy prawnego są, przede wszystkim, udzielanie porad i konsultacji prawnych, sporządzanie opinii prawnych, a także występowanie i reprezentowanie klienta przed sądami i urzędami w roli pełnomocnika lub obrońcy. W celu skorzystania z usług radcy prawnego należy skontaktować się z wybraną kancelarią prawniczą, które oferuje udzielanie porad prawnych. Zawód radcy prawnego jest wykonywany na podstawie konkretnej ustawy o radcach prawnych.
Radca prawny a adwokat
Zawód radcy prawnego oraz adwokata należą do zawodów prawniczych. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą wykonywać swoje obowiązki w kancelarii prawnej. Sam zakres świadczonych usług prawnych przez radców oraz adwokatów jest do siebie bardzo zbliżony, gdyż polega głównie na świadczeniu porad i pomocy prawnej. Istnieje jednak jedna, bardzo wyraźna różnica, pomiędzy tymi dwoma zawodami prawniczymi. Zawód radcy prawnego od zawodu adwokata różni się tym, że radca prawny posiada możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy. Ponadto zawód radcy prawnego zalicza się do tak zwanych zawodów wolnych zaufania publicznego. Ciekawostką jest fakt, że podział na radców oraz adwokatów ma znaczenie jedynie historyczne, przez co postuluje się połączenie tych dwóch zawodów w jedno. Radca prawny, tak samo jak adwokat, może pełnić funkcję obrońcy w procesie karnym, ale tylko wtedy, kiedy nie pozostaje w stosunku pracy. Kancelaria prawna adwokacka oraz radcy prawnego posiadają podobny zakres usług.