wca ma problem ze znalezieniem pracowników. Część tych kłopotów powiązana jest z niszowym charakterem danego zawodu, ale w dużej mierze problem bierze się skądinąd.
Sytuacja na rynku pracy zmienia się z biegiem czasu i właśnie jedną z takich zmian obserwujemy w dzisiejszych czasach. Coraz częściej problemem nie jest brak ludzi chętnych do pracy, czy odwrotnie - brak miejsc pracy, lecz brak odpowiedniej płaszczyzny porozumienia pomiędzy osobą szukającą pracy a pracodawcą. Pomijając urząd pracy, istnieją dziesiątki portali w których możemy stworzyć swój profil pracodawcy, zamieścić ogłoszenie o pracy czy zarządzać aplikacjami chętnych pracowników. Mimo wszystkich tych udogodnień, często jednak istnieje bariera pomiędzy pracownikiem a jego przyszłym szefem.
Wiążę się to z tym, iż przedsiębiorca szukający chętnych do pracy, zamieszcza w ogłoszeniu sylwetkę idealnego pracownika - często niedoścignioną nawet przez zatrudnionych pamiętających początki firmy. Dodatkowo, nawet nie rozważa tego, że ktoś może mimo braku umiejętności, chętnie by się doszkolił w tym zawodzie i dzięki temu w późniejszym czasie stał się wybitnym pracownikiem. Nie - jak jeszcze czegoś nie umiesz, to naucz się gdzieś indziej, my potrzebujemy doświadczonego pracownika.
Stawiając tyle wymagań przed przyszłym personelem, często nawet nie kłopocząc się by podać wynagrodzenie netto (jakże bliższe każdemu zatrudnionemu) nie ma co się dziwić, że mimo bezrobocia, firmom tak ciężko o pracownika.
Czy każde przedsiębiorstwo potrzebuje prawnika?
Jeśli właśnie założyłeś działalność gospodarczą lub masz już przedsiębiorstwo ale nie zastanawiałeś się nigdy nad potrzebą pomocy prawnej, najwyższy czas na to.
Pomoc prawnicza nie jest złem koniecznym, jakby się mogło zdawać, lecz ważnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Przeważnie zwracamy się o taki typ pomocy, gdy jest już za późno i dostajemy wezwanie do sądu, bądź pismo z kancelarii która reprezentuje konkurencje. Warto więc pomyśleć o zapewnieniu sobie pomocy prawnej już wcześniej - wynajmując kancelarię radców prawnych. Korzystając z ich pomocy przy tworzeniu nowych umów, odpowiadania na pisma procesowe czy urzędowe, jak również zwyczajnie konsultując aspekty prawne nowych przedsięwzięć.
Gdy już zdecydujemy się na obsługę prawną, warto pomyśleć o zatrudnieniu kancelarii na "stałe" czyli opłacać ich co miesiąc, mając pewność że zawsze będą w stanie poświęcić Ci trochę czasu. Mając na swoim podorędziu radce prawnego, możemy ze spokojem rozwijać firmę, nie martwiąc się o zawiłości prawa z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. Tak więc, jest to niewątpliwie ważny aspekt każdej działalności gospodarczej.
Czy przedsiębiorstwo ma się rozliczać z ZUS'em?
Nie ważne czy założyłeś firmę w której jesteś jedynym pracownikiem, czy może prowadzisz działalność z setką zatrudnionych - będziesz miał styczność z ZUS-em, raczej prędzej niż później.
Im prędzej zdasz sobie sprawę że kontakt z ZUS-em jest nieunikniony, tym lepiej, pozwoli Ci to przygotować się na wymysły tej instytucji o których inaczej byś nie wiedział. Jeśli dopilnujesz wszystkich formalności w planowanym czasie, unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji - z drugiej strony Twój portfel na tym trochę ucierpi, ale lepsze to niż procesowanie się z molochem jakim jest ZUS. Miejmy nadzieje, że przynajmniej wielkość składek się już nie podniesie...
Mimo iż instytucja ta nie cieszy się wielką popularnością wśród społeczeństwa, wciąż działa i na razie nic nie sugeruje żeby to miało się zmienić. Więc trzeba zacisnąć zęby i płacić - a z czasem doczekać się tej rzadkiej sytuacji w której to ZUS płaci nam.