kariery czy planowanie dziecka. Większość sądów coraz częściej rezygnuje z orzekania o rozwodzie na pierwszej rozprawie, ponieważ daje się współmałżonkom szanse na naprawienie ich relacji ? w grę najczęściej wchodzi terapia małżeńska lub separacja. Na terapii małżeńskiej, para ma szansę na powiedzenie sobie prosto w oczy, co jest przyczyną rozpadu pożycia. Na jaw wychodzą przykre fakty, informacje o kłótniach oraz niejasnościach ? terapeuta jest osobą neutralną, bezstronną, która może nie tylko doradzić, ale zająć pewne stanowisko. Nie chodzi o ocenianie małżonków, ponieważ nie to jest rolą terapeutów, ale próba uzmysłowienia im czy związek da się jeszcze uratować i w którym kierunku powinni podążać. Może się więc okazać, że porady prawne w sprawie rozwodowej będą niepotrzebne. Prawo niezbyt niestety chroni instytucję małżeństwa, a jedynie wolne działanie administracji powoduje, że prawnicy prowadzą sprawy latami.
O nieznajomości prawa
I ty możesz łamać prawo, nawet o tym nie wiedząc. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i nie jest czynnikiem łagodzącym. Bardzo łatwo można się przekonać łamiąc prawo budowlane.
To bardzo ciekawy temat, który wielu Polaków podnosi ciśnienie. W naszym kraju prawo budowlane jest niezwykle restrykcyjne, mnóstwo prac wymaga pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia. Usunąłeś ściankę z karton-gipsu, albo postawiłeś nową? Musisz to zgłosić. Wymieniłeś gniazdka elektryczne na nowe? Musisz to zgłosić. Robisz remont dachu, i okazało się, że konstrukcja wymaga wymiany? Potrzebujesz pozwolenia na budowę. Nieważne, że odsłonięty dach wymaga natychmiastowej naprawy - musisz dostarczyć projekt (zrobiony przez architekta z uprawnieniami, musisz skompletować kilka dokumentów, dostarczyć wszystko do urzędu i czekać na decyzję. A można czekać całkiem długo.
Nic więc dziwnego, że większość remontów w polskich domach to tak naprawdę łamanie prawa. Większość prac wymaga zgłoszenia, a czekać trzeba 30 dni, brak sprzeciwu oznacza zgodę.
Spadek! I co dalej?
Prawo majątkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych, ponieważ ma za zadanie chronienie ostatniej woli osoby zmarłej z równoczesnym poszanowaniem praw jej najbliższej rodziny. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy osoba chora zmienia się, co wpływa także na jej zachowania, a więc i na zapisy? w dokumentach. Jeśli więc mamy do czynienia z sytuacją, że rodzic nie uwzględni swojego dziecka w testamencie, chociaż są dowody, że łączą go z potomstwem więzy krwi, potomkowi należy się tzw. zachowek. Dochodzenie swoich praw w tak delikatnych sprawach, powinno być poprzedzone usługami, jak porady prawne. Tylko doświadczeni prawnicy, którzy mają za sobą wiele takich spraw, mogą zapewnić zwycięstwo. Sędziowie niejednokrotnie zmagają się ze sprawami, w których pieniądze powodują poważne konflikty rodzinne. Prawo chroni obie strony, dlatego zadaniem sędziów i prawników jest nie tylko pozyskiwanie odszkodowań, ale przede wszystkim łagodzenie konfliktów.